Pracownie diagnostyczne Pracownia TK
PRACOWNIA TOMOGRAFII KOMPUTEROWEJ
Koordynator Pracowni:
Wojciech Zatka – elektroradiolog
Personel:
Aleksandra Kwiatkowska – elektroradiolog
Kamila Krauza – elektroradiolog
Katarzyna Jankowska – elektroradiolog
Danuta Kołaczyńska – rejestratorka
Rejestracja na badania i odbiór wyników:
od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 14:15
Kontakt telefoniczny:
56 683 2291 wew.128 – rejestracja TK
56 683 2291 wew.116 – pracownia TK
Email:
radiologia@szpitalgolub.pl
Pracownia TK naszego szpitala w 2022r. została wyposażona w nowy 64-rzędowy aparat GE Healthcare Revolution EVO.
Wykonujemy szereg badań tomografii komputerowej bez i z użyciem środka kontrastowego np.:
- TK klatki piersiowej
- TK jamy brzusznej i miednicy wielofazowe
- TK kręgosłupa
- TK ortopedyczne z rekonstrukcjami 3D
- HRCT zatok, kk. skroniowych, płuc
- angio-TK kk. dolnych, aorty piersiowej, aorty brzusznej
Współpracując z ordynatorem oddziału chorób płuc i gruźlicy lek.med. P. Wasilewskim oraz Centrum Onkologii w Bydgoszczy wykonujemy u pacjentów biopsję cienkoigłową płuc pod kontrolą tomografii komputerowej.
Jak przygotować się do badania tomografii komputerowej?
- Na 6 godzin przed badaniem TK nie przyjmować pokarmów, można pić wodę.
- Osoby, które przyjmują leki na stałe, w dniu badani powinny je zażyć o zwykłej porze.
- W przypadku badania z użyciem środka kontrastowego obowiązkowe jest przedstawienie wyniku poziomu kreatyniny we krwi – określającego pracę nerek. Wynik ten uznaje się jako aktualny 7 dni od daty wykonania. Skierowanie na badanie kreatyniny wystawia lekarz. Można je wykonać również prywatnie w każdym laboratorium analitycznym. Prosimy aby pacjent, który będzie miał wykonywane badanie z kontrastem miał ze sobą butelkę wody niegazowanej.
- Pacjenci skierowani na badanie TK układu moczowego (nerek, nadnerczy – URO TK) powinni stawić się z wypełnionym pęcherzem (2h przed badaniem wypić jednorazowo 3 do 4 szklanki wody niegazowanej – mocz należy trzymać).
- Przed wykonaniem badania należy przekazać personelowi ostatnie wyniki badań TK (opis, płytę CD), celem przesłania ich do lekarza radiologa i otrzymania opisu porównawczego.
- Przed badaniem pacjent zostanie poproszony o wypełnienie i podpisanie zgody na badanie. Aby skrócić czas oczekiwania można stawić się z już uzupełnionym drukiem.
TK jest badaniem diagnostycznym, które wykorzystuje promieniowanie jonizujące, dlatego CIĄŻA to bezwzględne przeciwwskazanie do jego wykonania.
W trakcie badania, po podaniu środka kontrastowego może wystąpić uczucie ciepła, pojawić się metaliczny posmak w ustach, uczucie parcia na pęcherz moczowy oraz BARDZO RZADKO reakcje uboczne (nudności, wymioty, skurcz oskrzeli, pokrzywka, spadek ciśnienia, drgawki itd.). Powikłania występują najczęściej w ciągu 20 minut po podaniu środka kontrastowego, dlatego pacjent po ukończonej TK pozostaje ten czas pod obserwacją pośrednią pielęgniarki. Po tym czasie pielęgniarka usuwa wenflon. W pierwszej dobie po badaniu zaleca się wypicie około 2 – 2,5 l wody niegazowanej celem wypłukania kontrastu.
Badania dla pacjentów ambulatoryjnych wykonywane są na podstawie skierowania z poradni specjalistycznych, które podpisały kontrakt z NFZ. Dniami badań są wtorki, środy i piątki – wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Pacjenci z oddziałów szpitalnych planowo badani są w poniedziałki oraz czwartki. Skierowania na TK od lekarza rodzinnego są pełnopłatne, z wyjątkiem badań klatki piersiowej.
Opis badania TK jest do odbioru w naszej rejestracji – dwa tygodnie po wykonaniu badania (o ewentualnych wyjątkach/opóźnieniach pacjent zostanie poinformowany). Wyniki wydajemy pacjentom lub osobom przez nich upoważnionym (druk upoważnienia).
Wykonujemy badania TK odpłatne (na podstawie skierowania lekarskiego), zgodnie z cennikiem. Ze względu na brak możliwości płacenia kartą/blikiem, uprzejmie prosimy o przygotowanie odliczonej gotówki. Korzystając z naszych usług komercyjnych wynik badania można uzyskać już po dwóch godzinach od momentu zakończenia badania.