Czas pandemii odbił się i nadal odbija na naszym zdrowiu psychicznym. Wiele aspektów zdrowia psychicznego zostało zakwestionowanych; a już przed pandemią w 2019 r. szacuje się, że jedna na osiem osób na świecie żyła z zaburzeniami psychicznymi. Jednocześnie dostępność do usług oraz środki finansowe dostępne na rzecz zdrowia psychicznego są nadal niewystarczające i są znacznie niższe od tego, co jest potrzebne, zwłaszcza w krajach o niskim i średnim dochodzie.
Pandemia COVID-19 spowodowała globalny kryzys zdrowia psychicznego, generując krótko
i długoterminowe stresy co wpłynęło na zdrowie psychiczne milionów ludzi. Szacuje się, że wzrost zarówno zaburzeń lękowych, jak i depresyjnych wynosi ponad 25% w pierwszym roku pandemii. Jednocześnie usługi w zakresie zdrowia psychicznego zostały poważnie zakłócone, a luka w leczeniu chorób psychicznych zwiększyła się.
Rosnące nierówności społeczne i gospodarcze, przedłużające się konflikty, przemoc i zagrożenia zdrowia publicznego dotykają całe populacje, zagrażając postępowi w kierunku poprawy dobrostanu. Należy zwiększyć uwagę i zaangażowanie poświęcane zdrowiu psychicznemu oraz wzmocnić opiekę nad zdrowiem psychicznym, tak aby wszystkie potrzeby w zakresie zdrowia psychicznego zostały zaspokojone poprzez ogólnodostępne, przystępne cenowo i wysokiej jakości usługi i wsparcie specjalistów.
Stygmatyzacja i dyskryminacja nadal stanowią przeszkodę do włączenia społecznego i dostępu do właściwej opieki. Co ważne, wszyscy możemy odegrać swoją rolę w zwiększaniu świadomości na temat zdrowia psychicznego, a Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego jest okazją do zrobienia tego wspólnie. Wyobraźmy sobie świat, w którym zdrowie psychiczne jest cenione, promowane
i chronione, gdzie każdy ma równe szanse korzystania ze zdrowia psychicznego i korzystania ze swoich praw człowieka oraz gdzie każdy może uzyskać dostęp do opieki psychiatrycznej, której potrzebuje.
WHO będzie współpracować z partnerami w celu rozpoczęcia kampanii wokół tematu „Uczynienie zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia dla wszystkich globalnym priorytetem”. Będzie to okazja dla osób z zaburzeniami psychicznymi, pracodawców, pracowników i innych zainteresowanych stron, aby spotkać się i głośno mówić o tym, co musimy zrobić, aby zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie stały się globalnym priorytetem dla wszystkich.
Aby uniknąć problemów związanych ze zdrowiem psychicznym, warto zadbać o swoją kondycję psychiczną. W tym celu:
- Dużo się uśmiechajmy
- Stosujmy odpowiednią dietę
- Nie zapominajmy o aktywności fizycznej
- Dbajmy o relacje międzyludzkie
Jeśli wymienione wyżej czynniki okażą się niewystarczające, konieczna jest wizyta u specjalisty. Nie należy zwlekać z pójściem do psychiatry, psychoterapeuty bądź psychologa. Nadal największe trudności, by sprawnie funkcjonować i zmagać się z codziennością, stanowi zbyt późne rozpoznanie schorzenia i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Źródło: www.gov.pl
W Szpitalu Powiatowym Sp. z o.o. w Golubiu-Dobrzyniu funkcjonuje PORADNIA ZDROWIA PSYCHICZNEGO.
Lokalizacja:
Poradnia Zdrowia Psychicznego znajduje się w budynku przy ul. Doktora Jerzego Gerada Koppa 1A, 87-400 Golub-Dobrzyń (pierwsze piętro – wejście od strony ulicy Szosa Rypińska).
Funkcjonowanie Poradni
W Poradni Zdrowia Psychicznego pracują lekarz specjalista psychiatrii. Wizyty odbywają się w:
– PONIEDZIAŁEK: 800 – 1300
– ŚRODA: 1400 – 1600
– PIĄTEK: 1400 – 1600
– SOBOTA: 900 – 1300
Kadra lekarska:
– lek. Joanna Solarz – Bogusławska – specjalista psychiatra
Zakres leczenia
Poradnia zajmuje się oceną stanu psychicznego, diagnozą zaburzeń psychicznych i zachowania oraz doborem odpowiednich terapii.
Do lekarza psychiatry nie jest wymagane skierowanie.
Jest możliwość rejestracji osobistej, jak również telefonicznej.
Godziny rejestracji Pacjentów:
od poniedziałku do piątku w godzinach od 700 do 1500
tel. 56 683 22 91
Zachęcam do poszukiwania skutecznej pomocy!