Szpital w Golubiu-Dobrzyniu został oddany do użytku w roku 1971. Jego budowę rozpoczęto w III kwartale 1965 roku. Według planów budowa szpitala miała kosztować ponad 36 milionów ówczesnych złotych, z czego na wyposażenie budynków przeznaczono prawie 9 milionów złotych.
Początkowo szpital nie miał dyrektora. Pierwszym kierownikiem placówki został dwa lata po rozpoczęciu budowy doktor medycyny Wacław Kliszcz. Wedle zapisów zawartych w kronice szpitala ówczesny dyrektor “dał się poznać jako dobry organizator”. Jego znajomość nie ograniczała się tylko do pracy papierkowej, ale częste kontaktowanie się z budowniczymi i nadzorem przyczyniły się do tego, że w szpitalu właściiwie rozwiązano cały szereg urządzeń i zespołów bardziej funkcjonalnie od opracowanej dokumentacji.”
W 1968 r. stanowisko Zastępcy Dyrektora ds. administracyjnych objął Brunon Wałaszewski, a rok później dyrektorem szpitala został lekarz medycyny Henryk Sipak. Jego pełna poświęceń praca, osobiste zainteresowanie obiektem oraz aktywna współpraca z budowlanymi niewątpliwie przyczyniły się do uzyskania przez szpital tytułu “Mister 70”. Wraz z zakończeniem prac budowlanych w kolejnych segmentach oddawano poszczególne oddziały do użytku. Najpierw uruchomiono oddział położniczy, a następnie chirurgiczny, dziecięcy, internistyczny i gruźliczy.
Wznoszony obiekt szpitala wzbudzał zachwyt wśród ówczesnej prasy, która tak oto opisywała będącą na ukończeniu golubską placówkę: “Bez żadnej przesady można powiedzieć, że jest to najpiękniejszy szpital w województwie bydgoskim”. Dorównuje mu może jedynie włocławski, ale ten posiada inne rozmiary. Koszt tej budowy jednak wzrósł z 36 do 59 milionów złotych. Szczególną uwagę przywiązywano do poprawy standardów leczenia oraz warunków socjalnych dla pracowników szpitala. Obok placówki powstały także hotel pielęgniarski oraz mieszkania dla lekarzy.
Oficjalnie prace budowlane ukończono w 1971 roku, które zostały uwieńczone uroczystym oddaniem całego szpitala w lipcu tegoż roku podczas obchodów Święta Odrodzenia (22 lipca). W tym samym okresie Golub-Dobrzyń zyskał dobrze znany mieszkańcom zakład Fermbet. Otwarcia szpitala i fabryki dokonali wicepremier oraz zastępca biura politycznego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Mieczysław Jagielski, sekretarz Komitetu Centralnego PZPR Kazimierz Barcikowski, minister zdrowia i opieki społecznej Jan Kostrzewski, minister rolnictwa Józef Okuniewski oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i powiatowych, w tym przewodniczący Prezydium Powiatowej Rady Narodowej Jan Brzykcy.
W latach 90-tych szpital w Golubiu-Dobrzyniu podlegał, jako jednostka budżetowa, byłemu województwu toruńskiemu. W tym czasie placówka zaczęła generować coraz większe zadłużenie. W 1998 roku zakład został przekształcony w Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Golubiu-Dobrzyniu, a rok później w związku ze zmianami uregulowań prawnych rozpoczęto proces prywatyzacji szpitala. Zgodnie z programem restuktyryzacji założycielami nowej spółki pod nazwą Szpital Powiatowy mieli być pracownicy SPZOZ, Starostwo Powiatowe, samorządy działające w granicach powiatu oraz inwestor zagraniczny. Formalnie spółka powstała w 2001 roku, a sto procent jej udziałów objął organ założycielski – powiat. Starostwo przejeło całe zadłużenie szpitala, które spłaciło do 2006 roku. Zatem nowa spółka wchodziła na rynek z czystym kontem, jednak nie oznaczało to końca problemów. Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczał i nadal przeznacza tylko i wyłącznie pieniądze na bieżące funkcjonowanie szpitala, dlatego środki na remonty oraz zakup nowego sprzętu musi dokonywać organ założycielski – powiat. Pierwsze lata po restrukturyzacji to trudny okres dla szpitala, który musiał dostosowywać się do nowych warunków rynkowych.
W 2006 roku minister zdrowia wydał rozporządzenie, w którym określił wymogi dla szpitali. Okazało się, że nasza placówka, podobnie jak wiele innych w kraju musi przeprowadzić wiele zmian, aby spełnić nowe standardy. W tym celu opracowano program dostosowawczy. Dzięki zaangażowaniu Starostwa Powiatowego spółka pozyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Wojwództwa. Były to pierwsze większe prace od czasów powstania szpitala. Rozpoczęły się szeroko zakrojone prace modernizacyjne. W latach 2009-2011 wymieniono okna, wyremontowano główne wejście oraz hol. Przebudowany został także oddział dzięcy oraz zaadaptowano jeden z budynków gospodarczych na przychodnię lekarską. Ponadto wymieniono centralne ogrzewanie oraz opracowano dokumentację kolejnych prac. W placówce pojawiły się długo oczekiwane dwa nowe aparaty RTG oraz wieża endoskopowa. Zakup sprzętu oraz prace modernizacyjne pochłonęły w ciągu ostatnich trzech lat ponad 6 milionów złotych.