Szpital Powiatowy Sp. z o.o. w Golubiu-Dobrzyniu

szpital

Golub Dobrzyń, 25.09.2024 r.

Komunikat/informacja w sprawie funkcjonowania Szpitala Powiatowego sp. z o.o.

Szanowni Państwo,

pragniemy poinformować pacjentów obecnych i przyszłych, pracowników, podmioty z którymi współpracujemy oraz społeczeństwo powiatu golubsko dobrzyńskiego, o wyrażeniu zgody przez toruński sąd restrukturyzacyjny na rozpoczęcie procesu restrukturyzacji. Pozytywna decyzja sądu pozwoli Szpitalowi na niezakłócone funkcjonowanie na dotychczasowych zasadach.

Wniosek Zarządu Spółki o wszczęciu procesu restrukturyzacyjnego został złożony na wniosek jedynego Udziałowca Spółki – Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego. Sąd Rejonowy w Toruniu, po rozpatrzeniu wniosku, decyzją z dnia 19 września 2024 r. otworzył postępowanie sanacyjne. Od tego dnia będzie ono prowadzone pod nadzorem sądu. Sąd zezwolił Szpitalowi na samodzielne działanie w ramach bieżącej działalności operacyjnej. Wyznaczył również zarządcę w osobie Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja S.A. z siedzibą w Warszawie, renomowanego podmiotu na rynku doradztwa restrukturyzacyjnego. Celem procesu restrukturyzacji jest zabezpieczenie płynności finansowej oraz takiego stanu organizacji i finansów, który umożliwi nie tylko normalne (niezakłócone) funkcjonowanie Szpitala, ale również jego rozwój.

W wyniku tej decyzji zmienia się dotychczasowa nazwa spółki prowadzącej szpital na „Szpital Powiatowy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w restrukturyzacji”.

Trudno jest prowadzić działalność medyczną i zapewnić odpowiednią jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych pacjentom bez stabilnej sytuacji finansowej. Szpital planuje spłacić zadłużenie i pozbyć się niepewności co do jutra. Ta niepewność towarzyszy obecnie i dotyczy zarówno pacjentów, naszych kontrahentów, jak i pracowników. Chcemy zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne pacjentom i lokalnej społeczności. Dać im pewność, że w Szpitalu będą mogli nadal uzyskać pomoc.

Nie zapewnimy bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentom i społeczeństwu oraz normalnego funkcjonowania Szpitala, jeżeli nie będzie stabilnych warunków finansowania tej działalności. Obecna sytuacja finansowa, uniemożliwia  spełnienie  tych warunków. Stąd niezbędne było podjęcie stanowczych kroków zaradczych i umożliwienie wdrożenia szeregu działań naprawczych przy zapewnieniu stabilnej sytuacji płatniczej.  Postępowanie sanacyjne umożliwi także restrukturyzację naszych zobowiązań finansowych oraz jest szansą na znaczącą poprawę kondycji finansowej, a tym samym rozwój Szpitala. Szczegółowy plan restrukturyzacyjny będzie opracowywany pod nadzorem sądu i z udziałem zarządcy wyznaczonego przez sąd.

Będziemy Państwa informować o przebiegu procesu restrukturyzacyjnego.

Zarząd Spółki