Szpital Powiatowy Sp. z o.o. w Golubiu-Dobrzyniu

szpital

INFORMACJA O PRZYJĘTEJ PROCEDURZE ZGŁOSZEŃ WEWNĘTRZNYCH

w Szpitalu Powiatowym Sp. z o.o w Golubiu-Dobrzyniu

Szanowni Państwo,

W związku z faktem ubiegania się przez Państwa o zatrudnienie w Szpitalu Powiatowym sp. z o.o w Golubiu-Dobrzyniu niniejszym informujemy, iż na mocy Zarządzenia Prezesa Zarządu nr 50/2024 z dnia 18.09.2024 roku wdrożona została procedura zgłoszeń wewnętrznych dotyczących naruszeń prawa („Procedura”) na zasadach określonych treścią przyjętej procedury oraz zasad określonych treścią ustawy z dnia 14 czerwca 2024r. o ochronie sygnalistów.

 Poniżej przedstawiamy Państwu wyciąg najważniejszych informacji z przedmiotowej procedury:

1.       Kim jest „Sygnalista”?

Jako Sygnalistę należy rozumieć osobę fizyczną, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą wskazane w treści ustalonej w Szpitalu procedury oraz w przepisach ustawy z dnia 14 czerwca 2024r. o ochronie sygnalistów.

2.       Czego może dotyczyć zgłoszenie naruszeń prawa?

Poprzez informacje o naruszeniu prawa należy rozumieć informację, w tym uzasadnione podejrzenie dotyczące zaistniałego lub potencjalnego naruszenia prawa, do którego doszło lub prawdopodobnie dojdzie w podmiocie prawnym, w którym sygnalista uczestniczył w procesie rekrutacji lub innych negocjacji poprzedzających zawarcie umowy, pracuje lub pracował, lub w innym podmiocie prawnym, z którym sygnalista utrzymuje lub utrzymywał kontakt w kontekście związanym z pracą, lub informację dotyczącą próby ukrycia takiego naruszenia prawa.

Zastosowanie zasad określonych treścią ustalonej procedury może dotyczyć zakresów i obszarów działania Szpitala, w których następuje działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa, dotyczące:

  1. korupcji;
  2. zamówień publicznych;
  3. usług, produktów i rynków finansowych;
  4. przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu;
  5. bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami;
  6. bezpieczeństwa transportu;
  7. ochrony środowiska;
  8. ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego;
  9. bezpieczeństwa żywności i pasz;
  10. zdrowia i dobrostanu zwierząt;
  11. zdrowia publicznego;
  12. ochrony konsumentów;
  13. ochrony prywatności i danych osobowych;
  14. bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych;
  15. interesów finansowych Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej;
  16. rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym publicznoprawnych zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych;
  17. konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela – występujące w stosunkach jednostki z organami władzy publicznej i niezwiązane z dziedzinami wskazanymi w pkt 1-16.

 Zasad określonych treścią ustalonej procedury nie stosuje się do:

1)      informacji objętych przepisami o ochronie informacji niejawnych oraz innych informacji, które nie podlegają ujawnieniu z mocy przepisów prawa powszechnie obowiązującego ze względów bezpieczeństwa publicznego;

2)      informacji objętych tajemnicą zawodową zawodów medycznych oraz prawniczych;

3)  informacji objętych postępowaniem karnym – w zakresie tajemnicy postępowania przygotowawczego oraz tajemnicy rozprawy sądowej prowadzonej z wyłączeniem jawności;

4)  naruszeń prawa w zakresie zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa w rozumieniu art. 7 pkt 36 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1605 i 1720), do których nie stosuje się tej ustawy, umów offsetowych zawieranych na podstawie ustawy z dnia 26 czerwca 2014 r. o niektórych umowach zawieranych w związku z realizacją zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa (Dz. U. z 2022r. poz. 1218) oraz innych środków podejmowanych w celu ochrony podstawowych lub istotnych interesów bezpieczeństwa państwa na podstawie art. 346 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

5) sytuacji, w których informacja o naruszeniu prawa została zgłoszona jako skarga do rozpatrzenia w trybie przyjętym w Szpitalu, lub zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w świetle obowiązujących przepisów;

6)sytuacji, w której naruszenie prawa będące przedmiotem dokonywanego zgłoszenia dotyczy wyłącznie jednostkowej sytuacji osoby dokonującej zgłoszenia i służy realizacji jej jednostkowych interesów, w szczególności w sytuacji konfliktów na tle stosowania regulacji z zakresu prawa pracy, bądź kształtowania wynagrodzeń w ramach funkcjonowania Szpitala.

 

3.       Jaka ochrona przysługuje Sygnaliście?

Względem Sygnalisty, w związku z zastosowaniem się do zasad ustalonych treścią wskazanej procedury nie można stosować tzw. działań odwetowych, przez co należy rozumieć bezpośrednie lub pośrednie działanie lub zaniechanie w kontekście związanym z pracą, które jest spowodowane zgłoszeniem lub ujawnieniem publicznym i które narusza lub może naruszyć prawa sygnalisty lub wyrządza lub może wyrządzić nieuzasadnioną szkodę sygnaliście, w tym bezpodstawne inicjowanie postępowań przeciwko sygnaliście.

Sygnalista podlega ochronie określonej treścią ustalonej procedury oraz obowiązujących regulacji prawnych od chwili dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego, pod warunkiem że miał uzasadnione podstawy sądzić, że informacja będąca przedmiotem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego i że stanowi informację o naruszeniu prawa.

Zasady mające zastosowanie do Sygnalisty stosuje się nadto do osoby fizycznej, w przypadku zgłoszenia lub ujawnienia publicznego informacji o naruszeniu prawa uzyskanej w kontekście związanym z pracą przed nawiązaniem stosunku pracy lub innego stosunku prawnego stanowiącego podstawę świadczenia pracy lub usług lub pełnienia funkcji w podmiocie prawnym lub na rzecz tego podmiotu, lub pełnienia służby w podmiocie prawnym lub już po ich ustaniu.

Koordynatorem ds. naruszeń prawa w Szpitalu Powiatowym Sp. z o.o. w Golubiu-Dobrzyniu jest Pani Ilona Jenczewska.

Zgłoszenia można dokonać:

  1. ustnie;
  2. telefonicznie, na nr tel.: 56 683 22 91, wew. 137;
  3. za pomocą formularza zgłoszeniowego na stronie Szpitala, w zakładce Kontakt -> Formularz zgłoszeniowy;
  4. z wykorzystaniem poczty elektronicznej na adres e-mail: zgloszenia@szpitalgolub.pl;
  5. poprzez przesłanie korespondencji drogą pocztową, na adres Szpitala (dopisek: Sygnalista);
  6. pisemnie, poprzez skrzynkę podawczą, która znajduje się w Sekretariacie Prezesa Zarządu.